English French German Italian Japanese Chinese Russian Spanish
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Facebook
Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
BOED-DER SK BASIN AÇIKLAMASI !!!
Cuma, 08 Kasım 2019
 BOED-DER SK BASIN AÇIKLAMASI !!!

Son günlerde medyaya yansıyan Aksaray Mehmetçik İlkokulu' nda eğitim almakta olan Otizmli çocuklarımızın okul müdürü, muhtar ve bazı veliler tarafından ayrımcılığa uğraması, okuldan atılmaları yönünde uğramış oldukları karşı eylem ve tutumları Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim ve Dayanışma Spor Kulübü Derneği olarak şiddetle kınıyoruz.

Özel gereksinimli olsun ya da olmasın her şeyden önce hepsinin çocuk olduğunu, tüm çocuklarımızın değerli olduğunu, eğitim hakkının Anayasanın 42. Maddesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesinin 23. Maddesi ile teminat altına alındığını hatırlatarak vicdanları sızlatan bu çirkin olayların tekrar yaşanmamasını diliyoruz. Her bireyin insan onuruna yakışır yaşama hakkı olduğunu unutmadan farklılıklarımızla birlikte toplumda var olmak adına ayrımcılığa, ötekileştirilmeye yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gerekmektedir.

Özel  gereksinimli çocukların ve ailelerinin eğitim hakkı mucadelesinde her zaman yanında olduğumuzu ve  Aksaray Mehmetçik İlkokulu' nda yaşanan  olayların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 

TÜRKİYE OTİZM MECLİSİ'NİN BASIN AÇIKLAMAS EKTEDİR.

Her bireyin olduğu gibi otizmli bireylerin de bütünleştirilmiş ortamlarda eğitim alma hakkı Başta T.C. Anayasası olmak üzere ilgili yasa ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir. 5378 sayılı engelliler yasası ile de güvence altına alınan eğitim hakkının engellenmesi hiç bir kişi, kurum, idarecinin ve ailenin insiyatifi ve keyfi kararına bağlı değildir. Aksi hareketlerin ayrımcılık ve nefret suçunu oluşturacağı yasalar da açıktır.
Aksaray ilimiz deki bir okulumuzda yaşanan gelişmelerle ilgili girişimlere başlanmış olup, Milli Eğitim Bakanlığımızın gerekli önlemleri en kısa sürede alacağına inanıyoruz. Süreci sonuna kadar takip edeceğimizi belirterek öğrenci ve ailelerimizin yanında olduğumuzu bildiririz.

 

Etiketler: TOM
Yorumlar
Yorum Yazın
İsim:
E-Mail:
Web site / Blog:
Mesajınız:
1 + 24 =